Optimile Cupei Asiei

0
139
S-a terminat faza grupelor la Cupa Asiei, iar în ultima zi a acestei faze Coreea de Sud a remizat, incredibil, cu Malaiezia, scor 3-3 şi a terminat pe locul 2 în grupa E, după Bahrain. Trupa lui Klinsmann a marcat în minutul 90+4 prin Son, din penalty, dar malaiezienii, care au condus cu 2-1, au egalat în minutul 90+15!
În grupa F, Arabia Saudită n-a reuşit să piardă cu Thailanda, scor 0-0, şi să evite confruntarea din  cu Coreea de Sud, acesta fiind derby-ul optimilor de finală la Cupa Asiei.

În cealaltă partidă a grupei, Kyrgystan – Oman 1-1. În cazul unei victorii, oricare dintre echipe ar fi prins un loc în optimi, în dauna Indoneziei, drept al patrulea cel mai bun loc 3 din faza grupelor.