Careu de final pentru alb-albaştri

0
271

Universitatea Craiova a învins ieri, în Malta, cu 4-0 formaţia austriacă AC Wolfsberger Pelletz, ocupanta locului 7 în prima ligă

meci 1Ieri, Universitatea Craiova a reuşit cea de-a patra victorie consecutivă în amicalele din Malta, după ce a trecut, pe Stadionul Naţional din Valletta, de ocupanta locului 7 din prima ligă austriacă, AC Wolfsberger Pelletz. Andrei Ivan a reuşit o dublă în prima repriză, în două faze consecutive (minutele 38 şi 39). La primul gol, căpitanul Ştiinţei a fost lansat de Băluţă şi a profitat de indecizia portarului advers, marcând în poarta goală. La faza următoare, centrarea lui Briceag a fost respinsă din careul mic până la Ivan care a reluat sub bară. Ivan i-a întors serviciul lui Băluţă în minutul 62, play-makerul Craiovei  lobându-l pe portarul advers. În minutul 88, Dimitrov a centrat perfect pentru Nuno Rocha, care a stabilit scorul final, cu o lovitură de cap în vinclu.

meciGigi Mulţescu a început cu formula: Calancea – Dimitrov, Kelic, Acka, Briceag – Mateiu, Zlatinski – Ivan, Băluţă, Nuno Rocha – Fajic. Pe final, portarul Andrei Vlad l-a înlocuit pe Calancea, Robert Petre a intrat în locul lui Fajic, Ivan fiind trecut vârf, iar Manea l-a schimbat pe Mateiu. Mulţescu nu a apelat la multe modificări, fiindcă aseară Universitatea Craiova a mai disputat un meci amical, cu Zimbru Chişinău (locul 5 în prima ligă din Moldova). Acesta a fost stabilit pe ultima sută de metri pentru a oferi posibilitatea staff-ului Universităţii să vadă la lucru cât mai mulţi dintre jucătorii pe care i-a avut la dispoziţie în cantonamentul din Malta.

Cât despre Jovan Markovic, ultimele investigaţii au arătat că tânărul atacant n-ar avea nevoie de operaţie pentru ruptură de ligamente încrucişate, acestea fiind doar întinse, dar tot va trebui să ia cel puţin o lună de pauză, din cauza unei leziuni a meniscului.