Manchester City şi Liverpool, egal pentru Arsenal

0
176

Arsenal Londra a învins, în deplasare, scor 1-0, pe Brentford, în etapa a 13-a din Premier League şi “tunarii” au devenit lideri în clasament, profitând şi de egalul din derby-ul dintre Manchester City şi Liverpool. Kai Havertz a punctat în minutul 89 şi Arsenal Londra a trecut pe primul loc în clasament, cu 30 de puncte, cu un punct mai mult decât Manchester City, şi cu două mai mult decât Liverpool.

Manchester City a remizat cu Liverpool, scor 1-1, goluri Haaland, în minutul 27, şi Alexander-Arnold, în minutul 80.

Într-un alt derby, Newcastle a învins, pe teren propriu, scor 4-1, pe Chelsea, goluri: Isak, Lascelles, Joelinton, Gordon, respectiv Steling.

Rezultate înregistrate în etapa a 13-a din Premier League:

Manchester City – FC Liverpool 1-1 (Haaland 27 / Alexander-Arnold 80)

Burnley – West Ham United 1-2 (J. Rodriguez 49 penalti / O’Shea 86 autogol, Soucek 90+1);

Luton Town – Crystal Palace 2-1 (Mengi 72, J. Brown 83 / Olise 74);

Newcastle – Cheslea 4-1 (Isak 13, Lascelles 60, Joelinton 61, Gordon 83 / Sterling 23);

Nottingham Forest – Brighton 2-3 (Elanga 3, Gibbs-White 76 penalti / E. Ferguson 26, Joao Pedro 45+4, 58 penalti);

Sheffield United – Bournemouth 1-3 (McBurnie 90+7 / Tavernier 12, 51, Kluivert 45+3).