Etapa din Anglia – Arsenal, victima preferată a “cormoranilor”

0
483

Liverpool s-a impus, duminică, în faţa lui Arsenal, cu scorul de 3-1, în a treia etapă din Premier League. Liverpool a deschis scorul, prinMatip, din minutul 41. Salah a transformat un penalty, în minutul 49, iar zece minute mai târziu, egipteanul a făcut dubla. Arsenal a punctat prin Lucas Torreira, din minutul 85. “Întreaga echipă a fost excepţională, cu excepţia primelor 10-15 minute“, a spus Klopp la final. În ultimii 4 ani, Liverpool i-a înscris într-un singur meci mai puţin de 3 goluri lui Arsenal. Se întâmpla pe 3 noiembrie 2018, pe Emirates, într-o remiză, 1-1. Liverpool are 12 victorii la rând în campionat.

Man United a pierdut acasă cu Palace, primind gol în prelungiri, iar Arsenal s-a impus la Norwich, după ce a condus de fiecare dată.

Rezultate: Liverpool – Arsenal 3-1, Norwich – Chelesea 2-3, Man United – Crystal Palace 1-2, Sheffield Utd. – Leicester 1-2, Brighton – Southampton 0-2, Watford – West Ham 1-3.

Duminică: Tottenham – Newcastle, Bournemouth – Man City, Wolves – Burnley.