Finalista ultimii ediţii a Ligii Europa – out!

0
352

europa-leagueAjax Amsterdam a fost eliminată din play-off-ul pentru Europa League, aseară, de formaţia norvegiană Rosenborg (2-3; 0-1), ceea ce constituie o imensă surpriză. Finalistă a ultimei ediţii a competiţiei, învinsă de Manchester United, scoasă din preliminariile Ligii Campionilor, de OG Nice, Ajax Amsterdam se vede, acum, în afara cupelor europene inter-cluburi, pentru prima dată după mulţi ani, statisticile menţionând ediţia 1966 – 1967. Scenariul partidei retur a fost unul de coşmar: Ajax a avut 24 de şuturi la poarta adversă, iar norvegienii doar 5, din care 3 au fost goluri. În min. 80 al partidei, la scorul de 1-2 (scor general 2-2), Ajax era calificată, graţie golurilor realizate de Youne (min. 60) şi Schone (min. 61), după ce norvegianul Bendtner deschisese scorul (min. 26). Ultimele 10 minute rămân, însă, de neuitat: nigerianul Samuel Adegbenro, marcator şi în partida tur, în minutele 80 şi 89, a întors rezultatul.