Liga Campionilor – Play-off – Manşa retur: Ajax pleacă-n brânci de la Rostov, Monchengladbach umple poarta lui Young Boys

0
265

Venită în Rusia după un 1-1 la Amsterdam, Ajax a fost spulberată de Rostov, 4-1. Au marcat Azmoun (34), Erokhin (52), Noboa (60) şi Poloz (66), respectiv Klaassen (84 pen.). În grupe, la capătul unui adevărat tur de forţi, merg şi nemţii de la Monchengladbach, 6-1 şi 9-2 la general în faţa formaţiei helvete Young Boys Berna. Doar doi jucători au punctat pentru gazdele de pe Borussia Park, impărţindu-şi în mod egal reuştele: Thorghan Hazard, fratele mai celebrului Eden (min. 9, 64, 84) şi vârful brazilian Raffael (33, 40, 77). Golul de onoare al celor din Berna a venit din partea lui Ravet (79). Calificare dramatică, în schimb, pentru Dinamo Zagreb, 2-1 d.p., în Austria, cu Salzburg. Amfitrionii au deschis scorul în minutul 22, prin Lazaro, şi părea suficient pentru a merge la masa bogaţilor. Croaţii au lovit însă în minutul 87, prin Fernandes, trimiţând disputa în prelungiri. Unde erou a fost algerianul Soudani, cu o reuşită căzută în minutul 95. În tot acest timp, Steaua şi-a mai spălat blazonul după acel 0-5, de la Bucureşti cu Manchester City, cedând doar la limită, scor 0-1 (Delph 56), iar FC Copenhaga, care elimina Astra în turul precedent, a reuşit să facă acelaşi lucru şi cu ciprioţii de la APOEL, 1-1 la Nicosia, după 1-0 în tur. Danezii au avut însş ceva emoţii, punctînd tocmai în minutul 86, prin paraguayanul Federico Santander. Pentru gazde înscrisese Soteriou (69).

Iată şi rezultatele consemnate marţi: Legia Varşovia – Dundalk 1-1 (în tur 2-0), Viktoria Plzen – Ludogoreţ 2-2 (0-2), Hapoel Beer Sheva – Celtic 2-0 (2-5), Mionaco – Villarreal 1-0 (2-1), Roma – Porto 0-3 (1-1).

Alături de aceste echipe, în număr de 10, la tragerea la siorţi, programată joi seară, sunt calificate din oficiu următoarele: Real Madrid, Barcelona, Atl. Madrid, Sevilla, Leicester City, Tottenham, Arsenal, Bayern Munchen, Dortumund, Leverkusen, Juventus, Napoli, Paris SG, Lyon, Benfica, Sporting Lisabona, PSV Eindhoven, FC Bruges, FC Basel, ȚSKA Moscova, Beşiktaş şi Dinamo Kiev.