Alb-albaştrii recunosc că n-au motivaţie, Balint vrea alţi jucători

0
607

După al treilea meci prost din tot atâtea jucate în acest sezon, la Universitatea Craiova s-au instalat lamentările, autocritica, dar şi acuzele. Jucătorii recunosc pur şi simplu că nu au motivaţie, iar antrenorul le reproşează lipsa de angajament şi cere transferuri. Cam asta se întâmplă la Universitatea, unde în vara aceasta a fost dat afară antrenorul competent şi a fost adus unul mediocru, unde au rămas Nistor, Vînă, Căpăţână, Mateiu şi alte ciurucuri, dar nu a venit niciun mijlocaş decent.

“Universitatea Cluj are agresivitate, au dăruire, motivație. Noi încercăm să fim la fel, dar azi nu ne-a ieșit. Au fost momente foarte grele în prima repriză, s-a văzut, dar în repriza a doua ne-am echilibrat un pic și am scos un punct. Normal că voiam trei puncte, dar e un rezultat echitabil. Cu siguranță avem nevoie de timp, dar nu te așteaptă nimeni. Punctele se pierd și nu e foarte ok pentru noi. Încercăm să ne revenim și să nu mai facem greșelile din prima repriză”, a spus Paul Papp la finalul meciului U Cluj – Universitatea Craiova, scor 1-1.

Laszlo Balint: „A fost o primă repriză catastrofală și cred că prima cauză e nivelul de angajament al grupului. Vorbesc de atitudine, concentrare. Nu poți să faci asemenea greșeli dacă ai pretenții să te bați la trofeu. Din fericire, am reușit să mai reglăm anumite lucruri în repriza a doua. Am revenit, am egalat, dar nu a fost suficient. Sunt dezamăgit de evoluția câtorva jucători din prima garnitură. Am reacționat în prima repriză, dar nu am putut întoarce rezultatul. Categoric mai am nevoie de jucători! Conducerea știe acest lucru și se muncește pentru asta. Toată lumea din vestiar trebuie să înțeleagă greutatea acestui tricou din toate punctele de vedere. Toată lumea trebuie să știe ce are de făcut, de la un antrenament până la orice meci oficial. N-aș vrea să spun că e vorba de blazare. Nu putem să găsim scuze. E important ca jucătorii să înțeleagă anumite lucruri. Am avut o discuție apăsată cu ei la pauză și fiecare trebuie să înțeleagă că trebuie să-și asume lucruri”.