Alb-albaştrii, primul succes în Serbia

0
340

Universitatea Craiova a învins ieri dimineaţă, cu 2-0, pe Mladost Lucani, formaţie din liga secundă

Universitatea Craiova a câştigat primul meci amical din cadrul stagiului de pregătire de la Zlatibor, contra formaţiei Mladost Lucani, care a terminat pe locul 8 campionatul Ligii a II-a din Serbia. Golurile craiovenilor au fost marcate în startul celor două reprize de doi atacanţi care s-au alăturat lotului lui Erik Lincar chiar înaintea plecării în Serbia, Miodrag Teodorovic şi Andrei Sin. Sârbul Teodorovic a punctat în minutul 3 cu o lovitură de cap o centrare venită din banda stângă, de la Cristian Ganea. Alb-albaştrii îşi puteau majora avantajul în minutul 51, dar Albert Voinea a ratat faza creată de Velcovici. Scorul final a fost stabilit de Andrei Sin în minutul 54, după ce şutul lui Dragu a întâlnit bara. Câju a ratat şi el o ocazie importantă în minutul 63, lobul său fiind aproape să însemne 3-0. „Cele mai mari emoţii ni le-au dat sârbii la loviturile libere, de care au beneficiat din abundenţă” a declarat ofiţerul de presă al Ştiinţei, Răzvan Cucui. Erik Lincar a început partida de la Zlatibor cu următorul unsprezece: Bojan Brac – Ramses Gado, Zoran Ljubinkovic, Ivo Molnar, Ionuţ Stancu – Cristian Ganea, Florian Pârvu, Gabriel Precup – Miodrag Teodorovici, Dragoş Dragalina, Daniel Opriţa. În repriza secundă au evoluat: Mihai Gherasim (56 Ionuţ Irimia) – Marian Cârjă, Florin Pătraşcu, Bogdan Scarlat, Gabriel Velcovici – Adrian Ionescu, Enache Câju, Claudiu Dragu (80 Cristian Bardu) – Adrian Sin, Razvan Gorovei, Albert Voinea. Jucătorii Ştiinţei vor susţine următorul amical sâmbătă, împotriva echipei de amatori din Zlatibor, pentru ca luni să întâlnească echipa OFK Petrovac din Muntenegru, iar pe 1 august, înaintea revenirii în ţară, un alt adversar.