Premier League: Liverpool părăsită şi de noroc

0
400

FC Liverpool şi-a ars norocul, se pare în campionatele precedente, când nu de puţine ori evoluând modest a câştigat, graţie realizărilor trioului Salah-Mane-Firmino. În actualul campionat, pe lângă valul de accidentări, care i-au creat mari probleme, îndeosebi pe axul central al defensivei (Van Dijk, Joe Gomez, Joel Matip – toţi indisponibili) cărora li s-a adăugat Joe Henderson, căpitanul echipei, jucătorii lui Jurgen Klopp par părăsiţi şi de noroc. În partida cu Newcastle, care nu câştigase pe Anfield de 27 de ani, ultima victorie datând din 16 aprilie 1994 (0-2), FC Liverpool a deschis scorul prin Mohamed Salah (min. 3). Şi a ratat până la pauză un noian de ocazii. Care s-au răzbunat în final. Fiindcă în min. 90+6, Willock a egalat, pe un şir de greşeli în defensivă. În partida precedentă cu Leeds, Llorente reuşise egalarea în min. 87 pentru gazde. Finalul de pe Anfield a fost încins: în min. 90+3, celor de la Newcastle, VAR-ul a refuzat golul lui Willson, pentru folosirea mâinii în duelul cu Alisson. Dar a mai apărut o problemă: s-au anunţat numai 4 minute de prelungire, dar arbitrul Andre Mariner a găsit de cuvinţă să prelungească partida cu 7 minute. FC Liverpool –locul 6- şi-a diminuat şansele de a obţine locul 4 deţinut de Chelsea (1-0 cu West Ham), dar mai sunt 5 etape de foc.