Tricolori naivi

0
429

Naţionala României a debutat cu un eşec, 1-2 în Suedia, în preliminariile Euro 2020

România a ratat startul în cursa către turneul continental la care este printre organizatori. La Stockholm, în fieful sfert-finalistei Mondialului de anul trecut, tricolorii au jucat şi suedezii au câştigat. Cu 2-1, goluri înlesnite de ai noştri, prea naivi pentru un moment aşa de important. Naţionala lui Contra n-a arătat rău, a fost mai consistentă în joc decât gazdele, mult mai pragmatice însă. Scandinavii au dat două goluri dintr-o centrare şi jumătate în prima repriză, după ce românii n-au fost capabili să-i creeze emoţii lui Olsen cu finalizări din situaţii lucrate, muncite. La pauză, Contra l-a scos pe Mitriţă, absent oricum de pe teren, şi a jucat cu două vârfuri. Nu s-a înşelat, fiindcă Puşcaş a declanşat faza din care Keşeru a marcat, assist-ul fiind al lui Răzvan Marin, o altă mare deziluzie a serii. A debutat şi Ianis Hagi şi a arătat ceva, dar nu trebuia schimbat Puşcaş. Românii parcă s-a temut să forţeze mai mult egalarea. Au făcut-o târziu, în prelungiri, când meritau şi un penalty pentru henţ în careu, dar… la omul sărac, nici arbitrul nu o pune pe var. Din păcate, în astfel de campanii nu prea contează estetica, e importantă tabela, fiind ai câteva ocazii de a agonisi punctele calificării. Iar noi am pierdut deja un tren, mai scoatem din calcul dubla cu Spania, trebuie să fim şi eficienţi, altfel suntem la Euro doar coorganizatori.

Contra: „Dacă aş fi putut, aş fi făcut  la pauză şapte, opt schimbări”

Selecţionerul României, Cosmin Contra, a declarat după meci: „Au fost două reprize total diferite. O primă repriză în care am fost timizi, am făcut cadou două goluri, nu am avut intensitate. Am avut şi două, trei şuturi pe spaţiul porţii. Am făcut două greşeli copilăreşti. În a doua repriză am avut o altă atitudine. Din păcate, marea ocazie a lui Săpunaru, probabil am avut şi un penalty. Trebuie să luăm lucrurile bune, repriza a doua, să ne dăm seama că greşelile copilăreşti ne taxează foarte tare. Dacă aş fi putut, aş fi făcut  la pauză şapte, opt schimbări. Am intrat puţin în ei, în jucători, la pauză şi le-am spus că nu este nivelul pe care pot ei să îl dea. M-a ajutat şi schimbarea lui Claudiu. Am încercat să îl bag pe Ivan pentru că aveam spaţii, puteam să îi surprindem, au demonstrat că vor să egaleze, i-am felicitat pentru a doua repriză. I-am certat pentru prima repriză, dar merită felicitări pentru a doua repriză. Am ales să îl bag pe Stanciu în banda stânga ştiind că face şi partea defensivă”.