Euro handbal (M): Franţa salvată de… Croaţia

0
487

Fabuloasă de-a dreptul prestaţia Croaţiei, învinsă în grupa principală de Muntenegru (26-29) şi Danemarca (25-27), în faţa Islandei, neînvinsă în competiţie, care surclasase Franţa (29-26) năruindu-i speranţele la prezenţa în semifinale. La Budapesta, islandezii au avut victoria „în buzunar” minute în şir, în prima repriză (12-10 la pauză), croaţii egalând (min. 34) şi detaşându-se apoi la 5 goluri diferenţă (20-15). Au egalat din nou islandezii şi finalul partidei a fost pe muchie de cuţit, dar croaţii cu nervi de oţel au avut în Lucin (6), Ivan Cupic şi Martinovic principalii marcatori. De la islandezi Thorkelsson (6), Magnuson (5) şi Gudjonson (5), au avut cele mai multe realizări. Golul victoriei Croaţiei a venit în ultimele secunde, realizat de Gadza. Într-o altă partidă, Franţa a învins Muntenegru (36-27), relansându-se pentru semifinalele competiţiei, la capătul unei partide în care Vincent Gerard şi Vasko Sevaljevic au fost eliminaţi. Clasament: Danemarca 8p, Franţa 6p, Islanda 4p, Olanda 2p, Muntenegru 2p, Croaţia 2p. Mâine se dispută partidele: Muntenegru – Islanda, Olanda – Croaţia şi Danemarca – Franţa. Astăzi în grupa a II-a sunt programate partidele: Polonia – Spania, Germania – Rusia, Suedia – Norvegia. Clasamentul grupei: Norvegia 6p, Spania 6p, Suedia 6p, Rusia 3p, Germania 2p, Polonia 1p.