Campionatul Mondial de handbal (M): Se cunosc deja 7 echipe calificate în sferturile de finală

0
487

7 din cele 8 echipe, care vor disputa sferturile de finală ale Mondialului egiptean, sunt deja cunoscute. Încă de sâmbătă Ungaria, Spania şi Danemarca obţinuseră calificarea, iar aseară li s-au adăugat Franţa, Norvegia, Suedia şi Egiptul. Franţa care a părăsit prematur Euro 2020, după primul tur, fiind învinsă de Portugalia, şi-a luat revanşa cu un scor concludent (32-23). În grupa a 4-a, într-o partidă decisivă, Suedia a spulberat Rusia (34-20) iar ţara organizatoare Egiptul a obţinut –miraculos- o remiză cu Slovenia 25-25. Slovenii cu probleme de efectiv au condus la un moment dat 15-10 în repriza secundă pentru a pierde tot avantajul… fără să marcheze. Ei au fost lipsiţi de Dragan Gajic, Stas Scube, Blaz Blagotinsec. Remizaseră cu Suedia 28-28, dar înfrângerea în faţa Rusiei în primul tur (31-25) i-a costat. Faraonii ating din nou sferturile de finală pentru al 4-lea Mondial succesiv. În sferturi ei vor întâlni însă Danemarca. În grupa a 2-a Argentina, Croaţia şi Qatar pot spera la calificare. Croaţia învinsă de Argentina întâlneşte astă seară campioana mondială Danemarca. În sferturile de finală Franţa va întâlni învinsa din partida Spania – Ungaria, de astă-seară. Suedia neînvinsă în 6 meciuri (4 victorii şi 2 egaluri) va întâlni Argentina/Croaţia sau Qatarul. Norvegia, campioană mondială en-titre, va întâlni câştigătoarea partidei dintre Spania şi Ungaria.

Grupa 1: astăzi sunt programate partidele Brazilia – Uruguay, Spania – Ungaria, Polonia – Germania. Clasament: Ungaria 8p, Spania 7p, Germania 4p, Polonia 4p, Brazilia 1p.

Grupa 2: astăzi sunt programate partidele Bahrain – Japonia, Argentina – Qatar, Danemarca – Croaţia. Clasament: Danemarca 8p, Argentina 6p, Croaţia 5p, Qatar 4p, Japonia 1p, Bahrain 0p.

Grupa 3: rezultate înregistrate ieri: Algeria – Elveţia 24-27, Islanda – Norvegia 33-35, Portugalia – Franţa 23-32. Clasament: Franţa 10p, Norvegia 8p, Portugalia 6p, Elveţia 4p, Islanda 2p, Algeria 0p.

Grupa 4: rezultate întregistrate ieri: Slovenia – Egipt 25-25, Belarus – Macedonia 30-26, Rusia – Suedia 20-34. Clasament: Suedia 8p, Egipt 7p, Slovenia 6p, Rusia 5p, Belarus 4p, Macedonia de Nord 0p.