Două victorii într-o zi pentru Universitatea Craiova

0
321

Gigi Mulţescu şi-a împărţit lotul pentru cele două amicale pe care Universitatea Craiova le-a avut astăzi în Malta. Dacă titularii au învins cu 4-0 formaţia austriacă Wolfsberger (goluri: Ivan 2, Băluţă şi Nuno Rocha), rezervele Ştiinţei s-au impus în faţa celor de la Zimbru Chişinău (locul 5 în prima ligă a Republicii Moldova). Bancu şi Gustavo au punctat în prima repriză.

Măzărache a fost ratangiul meciului, cu 6 ocazii mari irosite, inclusiv un penalty obţinut de Bârzan, pe final. În schimb, Bancu a fost cel mai inspirat jucător al lui Mulţescu, marcând primul gol dintr-o acţiune personală, apoi l-a servit pe Gustavo pentru 2-0 şi a mai avut un şut în bară în finalul primei părţi.

Gigi Mulţescu s-a contrat în prima repriză cu tehnicianul Zimbrului, acuzând jocul dur al adversarilor. Antrenorul Craiovei a folosit formula: Mingote (65 L. Popescu) – R. Petre, Popov, Screciu, Al. Popescu – Bârzan, Madson – Manea, Gustavo, Bancu – Măzărache.

Ultima achiziţie a Craiovei, francezul Alex Barthe nu a jucat, fiind accidentat, ca şi Andrei Dumitraş de altfel, aşa că Mulţescu l-a reprofilat pe mijlocaşul Screciu fundaş central, în timp ce tânărul atacant Alex Popescu a evoluat fundaş stânga. Un alt jucător care a suferit o accidentare în stagiul din Malta, Jovan Markovic, s-a întors în ţară pentru un RMN la genunchi, constatându-se că nu are ruptură a ligamentelor încrucişate, ci o leziune de ligament, care îl obligă pe junior la o lună de pauză.

Acesta a fost ultimul amical pentru alb-albaştrii în stagiul din Malta, care se va încheia peste două zile. În amicalele din Malta, Ştiinţa a înregistrat rezultatele: 1-1 cu Fortuna Dusseldorf (Germania), 2-1 cu St. Gallen (Elveţia), 3-1 cu Hibernians Paola (Malta) şi 4-1 cu Winterthur (Elveţia), 4-0 cu Wolfsberger (Austria) şi 2-0 cu Zimbru Chişinău (Moldova).