Cupa Africii / Capul Verde continuă să suprindă

0
252

Aflată la prima participare la turneul final al Cupei Africii, naţionala Capului Verde a mai încurcat una dintre formaţiile cotate mult mai bine, cea a Marocului, care a smuls abia un punct cu 12 minute înainte de final. „Rechinii albaştri” au deschis scorul în prima repriză, Platini punctând după un assist perfect al lui Mendes. Out-siderii au continuat să domine, iar antrenorul marocan Taoussi şi-a epuizat schimbările după o oră de joc, nemulţumit de prestaţia vedetelor Belhanda, Amrabat şi Assaidi. Coechipierul lui Torje de la Granada, El Arabi, a fost cel care a punctat pentru 1-1, menţinând echipa maghrebiană în cărţi pentru calificarea în sferturi. „Nu ne-am subestimat adversarii, dar ne-a luat timp până să ne adaptăm la stilul lor”, a declarat Taoussi, în timp ce omologul său, Lucio Antunes, a spus: „Cu încă un egal ne menţinem şansele, este un alt rezultat mare pentru ţara noastră”. Fundaşul Vasluiului, Varela, a fost din nou integralist pentru naţionala Capului Verde. În celălalt meci din  grupa A, în faţa a 40.000 de spectatori, la Durban, gazda Africa de Sud a făcut un pas mare către faza următoare după ce a învins Angola cu 2-0, marcatori Sangweni (30) şi Majoro (62). „Am riscat cu 5 jucători de atac, fiindcă trebuia neapărat să câştigăm şi ne-a ieşit”, a spus tehnicianul gazdelor, Gordon Igesund. Aseară s-au jucat meciurile Ghana – Mali şi Niger – RD Congo, iar astăzi sunt programate jocurile: Zambia – Nigeria (ora 17) şi Burkina Faso – Etiopia (ora 20), ambele transmise de Eurosport 1.