Premier League: Remiză în derby-ul Liverpool – Arsenal

0
210

În derby-ul primelor două clasate din Premier League, Liverpool a remizat, pe Anfield, scor 1-1, cu Arsenal Londra, în etapa a 18-a. “Tunarii” au deschis scorul prin stoperul Gabriel Magalhaes, în minutul 4, cu o lovitură de cap, gol validat de VAR. Liverpool a egalat prin Salah, în minutul 29, care a primit o pasă de excepţie a lui Alexander Arnold şi l-a driblat pe Zinchenko, şutând sub bară. Remiza este benefică pentru Manchester City, care a fost ocupată cu câştigarea Mondialului Cluburilor şi şi-a amânat jocul cu Brentford. “Frustraţii” etapei rămân Unai Emery şi ai săi, fiindcă Aston Villa a ratat ocazia de a deveni lider, după ce a remizat acasă, 1-1, cu lanterna roşie, Sheffield United. Astăzi, de la ora 15, avem Wolverhampton – Chelsea, apoi urmează etapa de Boxing Day, tradiţionele dispute din a doua zi de Crăciun.

Rezultate din Premier League: West Ham – Manchester United 2-0 Au marcat: Bowen ’72, Kudus ‘78, Tottenham – Everton 2-1 Au marcat: Richarlison ‘9, Son ’18 / Gomes ‘82, Nottingham Forest – Bournemouth 2-3 Au marcat: Elanga ’47, Wood ’74 / Solanke ’51, ’58, ‘90+4, Luton – Newcastle 1-0 A marcat: Townsend ‘25, Fulham – Burnley 0-2 Au marcat: Odobert ’47, Berge ‘66, Crystal Palace – Brighton 1-1 Au marcat: J. Ayew (45+1) / Welbeck (82), Aston Villa – Sheffield United 1-1 Au marcat: Zaniolo (90+7) / Archer (87).

Clasament: 1. Arsenal 40 puncte (18 jocuri), 2. Liverpool 39 p (18 j), 3. Aston Villa 39 p (18 j), 4. Tottenham 36 p (18 j), 5. Manchester City 34 p (17 j), 6. West Ham 30 p (18 j)
7. Newcastle United 29 p (18 j), 8. Manchester United 28 p (18 j).