Dragoş Bon: “Ne-am bătut joc de noi în repriza secundă”

0
226

La finalul partidei de pe Cluj Arena, în care Universitatea Craiova a fost egalată în prelungiri de U Cluj, secundul lui Cornel Papură şi, se pare, “principalul” când vine vorba de discurs, Dragoş Bon, a declarat: „Este un rezultat care ne nemulțumește, vizam toate cele trei puncte, ne-am bătut joc de noi în repriza secundă, trebuie să fim mai atenți, să închidem jocul, nu trebuia să îi lăsăm să vină peste noi. Nu am avut o atitudine de echipă mare și ne pare rău că nu am reușit să câștigăm. Nu a fost o retragere comandată de pe margine, dar am avut șanse să închidem jocul, am avut o ocazie rarisimă. Așa se întâmplă în fotbal, dacă nu ești pragmatic, ai de suferit. Nu e o scuză că sunt relaxați, nu trebuie să apară relaxarea la niciun jucător. Din punctul meu de vedere, nu e o scuză. Dacă sunt jucători care au momente de relaxare în timpul meciurilor, vor avea de pierdut în carieră. Nu e ușor de explicat acea ratare, suntem o formație cu jucători cu experiență, asta ar trebui să o arate prin constanță, dar uneori la nivel declarativ suntem mai constanți decât pe teren”.

„A doua repriză i-am lăsat să controleze jocul, o greșeală a noastră. La gol, din ce am văzut eu, a fost henț. Ca de obicei, când e vorba de Craiova, nu se uită la VAR. L-a lovit în mână și a ricoșat la Nistor. Noi am avut cele mai mari ocazii. Trebuia să închidem partida. Nu mai vreau să vorbesc de arbitraj, să vorbească cei din conducere. Trebuia să facem noi 2-0. Sunt trei meciuri pe care le jucăm în Cupă, să nu mai face ca anul trecut. Trebuie să fim motivați”, a spus Nicușor Bancu.