Craiova a jucat o repriză şi a luat un punct la Cluj

0
768

Deşi au trecut numai zece etape din campionat, al doilea și al treilea antrenor al Craiovei, Reghecampf şi Papură, au avut parte de redebut pe banca Ştiinţei cu o remiză la Cluj. Cu un adversar, U”, mai accesibil decât CFR, Papură poate fi totuşi mai dezamăgit rezultat, fiind egalat in extremis. Mai ales că Ştiinţa a avut două ocazii imense de a închide jocul. O remiză după ce primești gol în prelungiri se simte ca o înfrângere. Ca dominare pe reprize, egalul a fost egal echitabil, dar după ocazii şi ţinând cont de minutul în care a fost egalată, Craiova se poate declara frustrată de rezultat. Însă pe cât de migălos şi-a creat şansele de gol, pe atât de superficial le-a tratat. Părăsită de antrenor la începutul săptămânii, Craiova n-a fost deloc debusolată în prima parte a jocului de pe Cluj Arena. A controlat partida, a marcat prin Bancu şi a mai avut ocazii, cea mai mare, irosită de Markovic. Problemele au apărut însă în repriza secundă.

La pauză, Neluţu Sabău a fost mai inspirat la schimbări decât Papură, care ni l-a scos de la naftalină pe eternul Ivan, iar cu Nistor şi Chipciu, clujenii au fost la pupitru, fără a avea însă situaţii clare de gol. În schimb, Koljic a ratat uluitor şansa de a face 2-0, chiar înainte ca fostul coleg, Nistor, să egaleze şi să celebreze cu nesimţire reuşita. Craiova s-a consolat cu un punct şi cu eliminarea lui Ivan, care ne va scuti, cel puţin pentru un meci, de prezenţa lui iritantă. Papură se consolează şi el cu un punct şi îl lasă pe Neagoe să rămână, alături de mentorul său, Piţurcă, în categoria antrenorilor Ştiinţei din ultimul cicninal care pierd la debut. Neagoe este şi singurul care a ratat prezenţa în Europa în ultimii 7 ani, asta doar ca să le amintim celor are mai propun revenirea lui Geană la Ştiinţa, antrenorul care a terminat mandatul cu 2 puncte din ultimele 4 meciuri acasă.

“U” Cluj – “U” Craiova 1-1

Au marcat: Nistor 90 / Bancu 31.

U CLUJ: Gorcea – Peteleu (D. Oancea 57), Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu – D. Popadiuc (Chipciu 57), G. Simion (Nistor 46), K. Doukoure (F. Ilie 57), O. Bic – D. Popa (Silaghi 73), Ianis Stoica. ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

UNIVERSITATEA CRAIOVA:  L. Popescu 7 – Vlădoiu 5, Screciu 6, Raul Silva 5, Bancu 6 – A. Creţu 5, Mateiu 5 (Kurtic 71) 5 – Danciu 7, L. Houri 6 (Căpăţână 65) 4, Al. Mitriţă 5 (Koljic 86) 3 – Markovic 5 (A. Ivan 46) 2. ANTRENOR: Corneliu Papură.

Cartonaş roşu: Andrei Ivan 90+5.

Arbitru: Iulian Călin 5.