Au trecut Dunărea să ne ia trofeul – Djerdap Kladovo a câştigat „Cupa Radu Zamfirescu”

0
307

Echipa din Serbia MKR Djerdap Kladovo (foto) a câştigat cea de-a doua ediţie a turneului amical de volei dotat cu „Cupa Radu Zamfirescu”, care s-a desfăşurat week-end-ul trecut în Bănie. Formaţia bulgară a învins cu 3-0 pe „U” Cluj şi 3-1 pe CSM Agronomia Bucureşti, pentru ca în meciul decisiv să treacă tot cu 3-1 de gazdele de la SCM Craiova. Băieţii lui Dănuţ Pascu şi-au adjudecat primul set cu 25–20, însă l-au cedat pe al doilea în nişte prelungiri dramatice, scor 28–30, iar următoarele au revenit vecinilor de la Porţile de Fier, cu 25-23 şi 25-20. Oltenii, care s-au clasat pe locul secund, câştigaseră precedentele jocuri, cu „U” Cluj şi CSM Bucureşti, ambele fără a pierde vreun set, iar „U” Cluj a ocupat locul al treilea datorită victoriei cu 3-0 în faţa echipei din Capitală. Pentru SCM Craiova au evoluat în acest turneu jucătorii: Vânătoru, Bratosin, Todor, Dumitrache, Romanescu, Nilotic, Teleleu, Briscan, Toma, Someşan, Ghionea şi Jovic (libero). „Aşa cum anticipam a fost un puternic, util, cu partide disputate. Am avut de a face şi cu o echipă din puternicul campionat sârbesc, care, după un start foarte bun al nostru, a reuşit să câştige partida şi turneul. Eu sunt mulţumit de ceea ce am văzut la echipa noastră, a fost ultimul test de verificare dinaintea startului competiţional şi am încredere că putem face o figură frumoasă în această ediţie de campionat” a declarat antrenorul craiovenilor, Dănuţ Pascu. Pe de altă parte, o altă echipă a municipalităţii craiovene, cea de handbal feminin, a cedat ieri în cadrul etapei a patra a Ligii Naţionale, scor 15-23 (7-11), la Filiaşi, în faţa lui HCM Roman.