Champions League – play-off

0
398

CHAMPIONS-LEAGUE-BIGNapoli s-a calificat în grupele Champions League eliminând-o uşor pe Nice, ocupanta locului 3 în Franţa în sezonul trecut. După 2-0 pe San Paolo, trupa lui Maurizio Sarri a câştigat cu acelaşi scor şi pe Coasta de Azur, datorită reuşitelor lui Callejonşi Insigne, iar Mertens a nimerit bara. Sevilla s-a calificat şi ea, în dauna turcilor de la Istanbul Basaksehir. Andaluzii câştigaseră cu 2-1 în Turcia, iar pe Sanchez Pizjuan a fost 2-2. Oapeţii au condus cu 1-0 la pauză şi mai aveau nevoie de un gol pentru a se califica, dar Sevilla a întors scorul. Visca a egalat cu 7 minute înainte de final, unul dramatic, în care oaspeţii au forţat golul calificant, având o bară, prim Emre. Celtic câştigase confortabil cu 5-0 în tur cu Astana şi nu avea emoţii pentru retur, dar cu 20 de minute de final gazdele conduceau cu 4-1 şi sperau la un miracol. Au obţinut doar un succes de palmares, echipa din Kazahstan fiind eliminată de Celtic, la fel ca anul trecut. Maribor a revenit  în grupele Champions League, trecând de campioana Israelului datorită golului marcat în tur în deplasare, scorul general fiind egal, 2-2. Olympiakos nu a avut emoţii în faţa campioanei Croaţiei, Rijeka, pe care a învins-o în ambele manşe.

Rezultate: Astana – Celtic 4-3 (Ajer autogol 27, Muzhikov 48, Twumasi 50, 69  / Sinclair 34, Ntcham 81, Griffiths 90), Rijeka – Olympiacos 0-1 (M. Marin 25), Maribor – Hapoel Beer Sheva 1-0 (Viler 15), Nice – Napoli 0-2 (Callejon 48, Insigne 89), Sevilla – Istanbul Başakşehir 2-2 (Escudero 52, Ben Yedder 75 / Elia 17, Visca 83). Aseară s-au jucat meciurile: CSKA Moscova – Young Boys, FC Copenhaga – Qarabag,  FCSB – Sporting, Liverpool – Hoffenheim, Slavia Praga – APOEL Nicosia.