CS U Craiova – Petrolul 0-2

0
288

Petrolul a învins pe CS U Craiova, scor 1-0, şi este noul lider al Ligii 1. În prima repriză, Curelea şi Băluţă au fost cei mai periculoşi jucători ai gazdelor, însă apărarea “lupilor” a fost de netrecut. De partea cealaltă, Albin a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid, iar Tamuz a fost anihilat excelent de fundaşii lui CS U. După pauză, elevii lui Răzvan Lucescu au luat cu asalt poarta lui Brac, care în minutul 66 a comis henţ în afara careului. A fost iertat de eliminare de arbitru, însă pedepsit de Albin, care a transformat magistral lovitura liberă. Oltenii au căutat golul egalării, însă Tamuz, pe contraatac, a închis partida, care s-a terminat cu spectatorii de pe Ion Oblemenco huiduind şi cerîndu-i demisia lui Ionel Gane.