România U21 învinsă şi de Ucraina

0
566

Echipa naţională U21 a României a pierdut şi cel de-al doilea meci de la Europeanul pe care-l joacă pe teren propriu, scor 0-1, contra Ucrainei, prin autogolul din minutul 89 al lui Dican. Deşi a făcut schimbări în primul 11, Săndoi n-a reuşit să schimbe look-ul unei echipe debusolate, care în prima repriză a încercat ceva din avânt, iar în partea secundă a revenit la apărarea supraaglomerată, dar nici de această dată n-a rezistat până la final fără să primească gol. Echipa fără orizont a lui Săndoi nu a reuşit să marcheze vreun gol şi nici măcar să-şi creeze mari ocazii în cele două meciuri din Ghencea. După două turnee finale la care s-a calificat şi a avut evoluţii remarcabile, la cel la care s-a prezentat din oficiu, fiind gazdă, România a fost o mare decepţie. În ultimul meci, tricolorii întâlnesc Croaţia, dar meciul nu mai contează. Spania a învins Croaţia cu 1-0, gol Abel Ruiz în primul minut, iar ibericii merg mai departe alături de Ucraina, ambele cu 6 puncte.

ROMÂNIA: Târnovanu – Pantea, Racoviţan, Dican, Ţicu – Screciu (Cîmpanu 82), Lixandru (Vlad Pop 82) – Işfan, L. Munteanu (57 Dragoş Albu), Petrila (Octavian Popescu 57) – Markovic (Bîrligea 68). SELECŢIONER: Emil Săndoi

UCRAINA: Trubin – Sych, Batahov, Talovierov, Vivcharenko – Bondarenko (Ocheretko 86), Brazhko (Zhelizko 86) – Kaschchuk (Viunnyk 77), Sudakov, Kryskiv (Braharu 68) – Sikan (Vanat 68). SELECŢIONER: Ruslan Rotan

În grupa A de la Euro U21, Portugalia şi Olanda au încheiat la egalitate, scor 1-1, la Tbilisi. Lusitanii au deschis scorul în minutul 20, prin Andre Almeida, iar olandezii au egalat în minutul 78, prin  Brobbey. În aceeaşi grupă, Georgia a remizat, scor 2-2, la Tbilisi, cu Belgia. Oaspeţii au condus cu 2-0, goluri De Cuyper şi Ramazani, dar gruzinii au egalat după golurile lui Tsitaishvili şi Guliashvili. Georgia are patru puncte, urmată de Belgia şi Olanda, cu câte două puncte, iar Portugalia are un punct.