Spulberată de Columbia, Polonia e prima echipă europeană out de la Mondial

0
348

Naţionala Poloniei a confirmat şi împotriva Columbiei prestaţia dezolantă din primul meci de la Mondial, pierdut cu Senegal. Lewandowski şi compania sunt primii europeni care pleacă acasă, după ce au fost surclasaţi de Columbia, la Kazan, scor 3-0. Atacantul lui Bayern a făcut un Mondial în nota dublei din semifinalele Champions League, cu Real Madrid, fiind inexistent, iar echipa sa, previzibilă, depăşită de ritm. Adam Nawalka a apelat la al treilea sistem de joc  la acest Mondial, un 3-4-3, din care a dispărut atacantul lui Napoli, Milik, dar şi Grosicki. De partea cealaltă, Jose Pekerman l-a utilizat în premieră pe stoperul Barcelonei, Yeri Mina, în locul suspendatului Carlos Sanchez, iar James a fost titular, după ce intrase pe parcurs cu Japonia. Tocmai Mina avea să deschidă scorul, în finalul primei reprize, cu o lovitură de cap din faţa lui Szczesny. În repriza secundă, sud-americanii au fost irezistibili. Lansat la timp de Quintero, “El Tigre” Falcao a reuşit primul său gol la un Mondial, cu un exterior pe lângă portar. Meciul l-a închis Cuadrado, jucătorul lui Juventus fiind de neoprit într-un sprint început la centrul terenului, după o pasă excelentă a lui James Rodriguez.

După două etape, clasamentul grupei H este: 1. Senegal 4p, (4-3), 2. Japonia 4p, (4-3), 3. Columbia 3p (4-2), 4. Polonia 0p (1-5).

Polonia – Columbia 0-3 (Mina 40, Falcao 71, Cuadrado 75)

Polonia: Szczesny – Pazdan (Glik 81), Bednarek, Piszczek – Rybus, Goralski, Krychowiak, Bereszynski (Teodorczyk 73) – Kownacki (Grosicki 57), Lewandowski, Zielinski. Antrenor: Adam Nawalka.
Columbia: Ospina – Arias, Mina, Sanchez, Mojica – Barrios, Aguilar (Uribe 32) – J. Rodriguez, Cuadrado, Quintero (Lerma 73) – Falcao (Bacca 78). Antrenor: Jose Pekerman.