Remiză spectaculoasă între Senegal şi Japonia

0
421

Senegal şi Japonia au oferit unul dintre cele mai spectaculoase meciuri de la Mondialul din Rusia, şi au terminat la egalitate, scor 2-2, la Ekaterinburg. Atacantul lui Liverpool, Sadio Mane a deschis scorul, speculând o respingere a goal-keeper-ului japonez, dar Inui a egalat până la pauză. Tot africanii au condus şi în repriza a doua, când Wague a finalizat o acţiune frumoasă, dar după 8 minute au punctat şi niponii, prin nou-intratul Honda, fostul jucător al lui AC Milan, acum la Pachuca, în Mexic. Acesta a devenit singurul jucător japonez care a înscris la trei campionate mondiale diferite (2014, 2014 şi 2018) şi totodată cel mai bun marcator din Asia la Campionatul Mondial cu 5 goluri în total. Australianul Tim Cahill a marcat acelaşi număr de goluri la Campionatul Mondial, însă când a marcat cele două goluri la turneul final din Germania, în 2006, chiar împotriva Japoniei, naţionala Australiei era reprezentanta Oceania la Mondial.

Japonia şi Senegal conduc grupa H, cu 4 puncte, celelalte două formaţii, Columbia şi Polonia, fiind pe zero înainte de meciul direct.

Japonia – Senegal 2-2 (Inui 34, Honda 78 / Mane 12, Wague 71)

• Japonia: Kawashima – Sakai, Yoshida, Shoji, Nagatomo – Hasebe, Shibasaki – Haraghuchi (Okazaki 75), Kagawa (Honda 72), Inui (85 Usami) – Osako. Antrenor: Akira Nishino.
  • Senegal: N’Diaye – Sabaly, Koulibaly, Sane, Wague – Ndiaye (Kouyate 65), N’Diaye (N’Doye 81), Gueye – Sarr, Niang (86 Diouf), Mane. Antrenor: Aliou Cisse.