Sancțiuni rutiere de peste 90.000 de lei, aplicate în Dolj

0
2
În ultimele 48 de ore, poliţiştii rutieri și cei de ordine publică, cu calitate de polițist rutier, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dolj, au continuat acțiunile pentru siguranţa traficului rutier şi prevenirea accidentelor de circulaţie. În urma activităților desfășurate, au fost aplicate amenzi în valoare de peste 90.000 de lei.
Polițiștii rutieri au acționat cu prioritate pentru depistarea conducătorilor auto care depășesc viteza legală sau aleg să conducă vehicule sub influenţa alcoolului sau altor substanţe. Totodată, polițiștii au acționat pentru prevenirea și combaterea indisciplinei pietonilor, bicicliștilor și conducătorilor de trotinete electrice și prevenirea implicării acestora în accidente de circulaţie. “În urma activităților desfășurate, polițiștii au aplicat 375 de sancţiuni contravenţionale, valoarea totală fiind de peste 90.000 de lei.
Au fost scoși din trafic, reprezentând un pericol pentru ceilalți participanți, 37 de conducători auto. Acestora le-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe o perioadă de timp, conform legii. De asemenea, au fost oprite din a circula pe drumurile publice 14 autovehicule care nu prezentau siguranță în trafic. Astfel, certificatele de înmatriculare ale acestora au fost retrase până la remedierea problemelor constatate. Totodată, au fost constatate 11 infracțiuni la regimul rutier”, a precizat Mihaela Sadoveanu, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Județean Dolj.

LĂSAȚI UN MESAJ

Comentariul
Numele

Operaţie antispam (completează):  *