“U” Craiova pierde derby-ul cu FCSB

0
352

Plecată cu trenul şi cu mari speranţe din Bănie şi însoţită de aproape 5.000 de suporteri pe Arena Naţională, Universitatea Craiova s-a întors fără puncte de la derby-ul cu FCSB, pierdut cu 3-2. Hora a deschis scorul cu capul, după o fază fixă şi tot dintr-o astfel de situaţie, dar mai clară, respectiv o lovitură de la 11 metri, a egalat Craiova. Portarul Pigliacelli a transformat penalty-ul obţinut înainte de pauză de Rocha. Alb-albaştrii au început partea secundă cu golul lui Bărbuţ, dar imediat Filip a egalat. Gazdele au câştigat dintr-un penalty executat de Hora (84), după un fault al lui Kelic, care a şi fost eliminat. În prelungiri, Briceag şi Man au primit şi ei roşu, după o încăierare.

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Bălaşa, Planic (Nedelcu 65), Jr. Morais – Pintilii (cpt.) (Teixeira 79), Filip – Man, F. Tanase, F. Coman (F. Matei 46) – Hora.

U Craiova: Pigliacelli – Martic, T. Ferreira, Kelic, Briceag – Fedele (Bic 77), Cicâldău – Bărbuţ (Fortes 89), N. Rocha, N. Bancu (cpt.) – Koljic.

Cu o etapă înaintea terminării sezonului regular, Craiova este pe 3, la 6 puncte de liderul CFR şi la 3 puncte de FCSB.