Europa League – Astra, eliminată + rezultatele serii

0
254

Astra Giurgiu a fost eliminată din 16-imile Europa League, fiind învinsă cu 1-0 în deplasare de belgienii de la Genk, după 2-2 în tur. Campioana României a riscat prea puţin pentru un meci în care avea nevoie de victorie, Şumudică trimiţând în primul “11” nu mai puţin de 7 jucători defensivi. O singură ocazie au avut românii, prin Budescu, în prima parte. Spaniolul Pozuelo a marcat din lovitură liberă în repriza secundă, cu concursul lui Lung.

Ovidiu Hoban a fost integralist la Hapoel Beer Sheva în meciul de la Istanbul. Chipciu şi Stanciu au fost titulari, dar înlocuiţi în repriza a doua a meciului pierdut de Anderlecht pe terenul echipei lui Mircea Lucescu, Zenit. Ciprian Tătăruşanu a luat 4 goluri în repriza a doua, fiind integralist la Fiorentina. Moţi şi Keşeru au jucat tot meciul pentru Ludogoreţ la Copenhaga. Bogdan Vătăjelu nu a jucat pentru Sparta Praga şi nici Raul Rusescu pentru Osmanlispor.

Rezultatele din Europa League:

Osmanlispor – Olympiakos* 0-3 (în tur 0-0, Ansarifard 47, 76, Elyounoussi 70)

Ajax Amsterdam* – Legia Varşovia 1-0 (în tur 0-0, Viergever 49)
APOEL Nicosia* – Atheltic Bilbao 2-0 (în tur 2-3, Soteriou  46, Gianniotzas 54)
AS Roma* – Villarreal  0-1 (în tur 4-0, Borre 16)
Beşiktaş* – Hapoel Beer Sheva 2-1 (în tur 3-1, Aboubakar 17, Tosun 87 / Nwakaeme 64)
Zenit – Anderlecht  3-1 (în tur 0-2, Giuliano 24, 78, Dzyuba 72 / Thelin 90)

FC Copenhaga – Ludogoreţ 0-0 (în tur 2-1)
Fiorentina – Borussia Moenchengladbach 2-4 (în tur 1-0, Kalinic 16, Valero 29 / Stindl 43 pen, 47, 55, Christensen 60)
Genk – Astra 1-0 (în tur 2-2, Pozuelo 67)
Olympique Lyon – AZ Alkmaar 7-1 (în tur 3-1, Fekir 5, 27, 78, Cornet 17, Darder 34, Aouar 86, Diakhaby 89 / Garcia 26)
Şahtior Doneţk – Celta Vigo 0-1 (în tur 1-0, Iago Aspas 90)
Sparta Praga – FK Rostov 1-1 (în tur 0-4, Karavaev 89 / Poloz 13)
Tottenham – Gent 2-2 (în tur 0-1, Eriksen 10, Wanyama 61 / Simon 20, Perbet 82)