Cupa Africii: Algeria, eliminată din faza grupelor

0
154

Reprezentativele Angolei, Burkinei Faso şi Mauritaniei s-au calificat în optimile Cupei Africii din grupa D, în timp ce Algeria, câştigătoarea CAN în 2019, a fost eliminată. Angola a trecut de Burkina Faso, scor 2-0, prin golurile marcate de Mabululu, în minutul 36, şi Zini, în minutul 90+1. Algeria a fost învinsă surprinzător de Mauritania, scor 1-0, prin reuşita lui Dellahi (37), “Leii din Chinguetti” fiind la prima lor victorie din istorie la CAN, iar “Fenecii” lui Mahrez dezamăgesc crunt. Angola a câştigat grupa, cu 7 puncte, urmată de Burkina Faso, cu 4 puncte, de Maurtitania, cu 3 puncte, şi de Algeria, cu 2 puncte. În optimi se califică primele două clasate şi cele mai bune 4 locuri 3, iar Mauritania depăşeşte două locuri 3, Coasta de Fildeş şi Ghana.

Tot 3 echipe s-au calificat în optimi şi din grupa C: Senegal, Camerun şi Guineea. În ultima etapă din grup, Senegal a trecut de Guinea, scor 2-0, goluri: Seck, în minutul 61, şi Ndiaye, în minutul 90. În aeeaşi grupă, Camerun a învins dramatic Gambia, scor 3-2, după ce “Scorpionii” conduceau cu 2-1 în minutul 88. Pentru Camerun au marcat Toko Ekambi (56), Gomez (88 – autogol) şi Wooh (90+1), în timp ce pentru Gambia au înscris Jallow (72) şi Colley (85). Senegal, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în optimi cu 9 puncte, iar Camerun şi Guineea, cu 4 puncte.

Programul de azi: Grupa E (ora 19): Namibia – Mali, Africa de Sud – Tunisia; Grupa F: (ora 22): Zambia – Maroc, Tanzania – DR Congo.