“Chintă” Mbappe, în Cupa Franţei

0
256

Paris Saint-Germain a câştigat cu 7-0 meciul din deplasare cu amatorii de la Pays de Cassel (liga a 6-a), în 16-imile Cupei Franţei, iar Mbappe a marcat de cinci ori. El a fost căpitan de echipă în premieră la PSG şi a înscris în minutele 29, 34,40, 56 şi 79, oferind şi un assist pentru Neymar, în minutul 33. Mbappe a devenit cel mai bun marcator din istoria Cupei Franţei la fotbal, cu 29 de goluri, la egalitate cu Jean-Pierre Papin, şi l-a depăşit pe portughezul Pauleta, cu 28 de goluri pentru Bordeaux şi PSG. Niciun jucător al lui PSG nu a marcat vreodată 5 goluri într-un meci oficial. Spaniolul Soler a înscris şi el în minutul 64, iar în optimi Paris Saint-Germain va întâlni Olympique Marseille.