Halep, eliminată de la Australian Open

0
395

Simona Halep s-a oprit în optimile de finală ale turneului de Mare Șlem Australian Open, fiind învinsă de franțuzoaica Alize Cornet, in trei seturi, scor 3-6, 6-3, 4-6, după 2 ore și jumătate. Deși era considerată favorită, românca a acuzat probleme fizice, a fost condusă aproape în permanență, având o tresărire in setul al doilea, când a revenit de la 1-3. Franțuzoaica are acum 4-1 la directe cu Simona. Halep avusese un traseu perfect la Antipozi, unde câștigase un turneu anterior Australian Open, iar aici câștigase fără probleme cele 3 partide, dar nu a întâlnit nicio adversară redutabilă, nici măcar Cornet nefiind o favorită la trofeu. Halep ar fi avut un culoar ideal spre finală, in sferturi așteptând-o americanca Danielle Collins, o adversară accesibilă.

De săptămâna viitoare, Halep va coborî pe locul 25 WTA. Tot azi, Sorana Cârstea joacă în optimi cu poloneza Iga Swiatek.