Halep – Kerber, în semifinale la Australian Open

0
316

Simona Halep, numărul unu mondial, s-a calificat în premieră în semifinalele turneului Australian Open, după ce a învins-o cu 6-3, 6-2 pe Karolina Pliskova (Cehia), după o oră şi 12 minute. Este cel mai bun rezultat al româncei la Melbourne, după ce  în 2014 şi 2015 ajunsese în sferturi. Pliskova a condus cu 3-0 şi a avut o minge de 4-0, după care Halep a revenit, câştigând 9 ghemuri la rând. În celel din urmă s-a impus cu 6-3, 6-2 şi are acum 6-1 în meciurile directe cu Pliskova. Pentru calificarea în semifinală, Halep are asigurat un cec de 880.000 de dolari australieni şi 780 de puncte WTA.

Halep va juca în penultimul act cu germanca Angelique Kerber, cap de serie numărul 21 şi campioană la Melbourne în 2016, care a trecut în sferturi de americanca Madison Keys (N. 17) cu 6-1, 6-2, după doar 51 de minute.

La meciuri directe, Halep şi Kerber sunt la egalitate, scor 4-4. Meciul se va disputa joi dimineaţa, în jurul orei 7, ora României, şi va fi transmis de Eurosport.

Daneza Caroline Wozniacki, a doua favorită la Melbourne, va juca în cealaltă semifinală cu belgianca Elise Mertens.

În schimb, perechea română Irina Begu/Monica Niculescu a fost învinsă de rusoaicele Ekaterina Makarova şi Elena Vesnina cu scorul de 6-4, 6-3, în semifinale la Melbourne, după o oră şi 25 de minute. Rusoaicele vor întâlni perechea  Timea Babos (Ungaria)/Kristina Mladenovic (Franţa/N. 5), care  a dispus cu 6-4, 6-2 de Su-wei Hsieh (Taiwan)/Shuai Peng (China/N. 8).