Premier League: Când Klopp îşi pierde ochelarii

0
295

După o jumătate de oră, Liverpool cu Jurgen Klopp pe margine, era condusă neverosimil, cu 3-1, de Norwich City, pe terenul acesteia  „Carrow Road” (27.108 spectatori). „Cormoranii”deschiseseră scorul prin Roberto Firmino (min. 19), dar Dieumerci Mbokani (min. 29) egalase „cu călcâiul” la o fază încâlcită, pentru ca Steven Naismith (min. 41) să aducă gazdele în avantaj, pe o neglijenţă din defensiva oaspeţilor. La reluare, „cormoranii” încasează şi al treilea gol, din penalty, obţinut de Naismith şi transformat de  Hoolohan (min. 54). Şi a început nebunia. Jordan Henderson  (min. 55), Firmino (min. 63) şi Milner (min. 75), care a profitat de o pasă neglijentă a lui Martin Russel, au dus scorul la 3-4. Partida a intrat în prelungiri, teoretic nu se mai putea întâmpla nimic. Numai că în minut 93, Sebastien Bassong egalează  cu un şut din afara careului mare pentru ca două minute mai târziu, Adam Llalana să prindă un voleu năucitor şi să aducă victoria echipei sale.  Scor final 4-5. Toţi jucătorii s-au aruncat asupra lui Jurgen Klopp, căruia i-au zburat ochelarii, dar cum mărturisea şi acesta, nu e pentru prima dată. Alte rezultate: Crystal Palace-Tottenham 1-3; Leicester-Stoke 3-0; Man. Utd-Southampton 0-1; Sunderland-Bournemouth 1-1; Watford-Newcastle 2-1; WBA-Aston Villa 0-0; West Ham-Man. City 2-2.