Bundesliga: Robert Lewandowski marchează cinci goluri în nouă minute

0
440

O seară fabuloasă pe „Allianz Arena” din Munchen. La pauză Bayern era condusă de Wolfsburg, prin golul lui Caligiuri (min. 26) în ceea ce s-a numit „şocul” etapei a 6-a de campionat. Mai mult, în minutul 38, în plină ofensivă bavareză Pep Guardiola simte un fior rece: o pasă lungă, de angajare în adâncime, a „lupilor”, la care Manuel Neuer, ca de atâtea ori iese din poartă, dar ratează intercepţia, oferă francezului Guilavogui posibilitatea unui lob de 50 m, care şterge exterior stâlpul porţii părăsite. La pauză în atacul lui Bayern revine Robert Lewandowski în locul lui Bernat, iar J. Martinez intră în locul lui Thiago Alcantara. Şi în minutul 51 se declanşează festivalul de goluri, fabulosul internaţional polonez marcând în nouă minute de cinci ori, semnând astfel o victorie istorică. Minutele 51, 52, 55, 57, 60 au fost de anestezie a „lupilor”, antrenorul Pep Guardiola declarând după meci: „N-am văzut niciodată aşa ceva. Nici ca jucător, nici ca antrenor”. Lewandowski a avut nevoie de 13 atingeri pentru a-l face de-a dreptul nefericit pe Diego Benaglio, portarul lui Wolfsburg, echipă care în 21 de partide pe „Allianz Arena” pierduse de 20 de ori şi remizase o dată. În Supercupa Germaniei, Wolfsburg, pe teren propriu, se impusese (1-1; 5-4 d.l.p) la începutul lunii august. Alte rezultate: Hertha Berlin – Koln 2-0; Ingolstadt – Hamburg 0-1; Darmstadt – Werder Bremen 2-1.