Bundesliga: Bayern găseşte, întotdeauna resurse

0
292

Partidă neobişnuită, pentru bavarezi, la Hoffenheim, unde gazdele au deschis scorul prin Kevin Volland, în secunda nouă, după ce Bayern Munchen avusese balonul de începere a jocului. Atacantul de 23 de ani al lui Hoffeinheim a interceptat o pasă neglijentă a lui Alaba pentru Boateng şi Neur a fost bătut. Karim Bellarabi marcase, în prima etapă a sezonului trecut pentru Leverkusen, contra lui Dortmund (2-0), tot aşa în primele secunde ale partidei. Accidentat în minutul 26, Benatia a ieşit din teren, pentru ca Boateng să fie eliminat pentru două cartonaşe galbene adiţionate într-un minut. Cel de al doilea caronaş galben a fost acompaniat de un penalty, ratat de Polanski (min. 75). Bayern egalase prin Muller (min. 41) la o fază creată de Douglas Costa, pentru ca tot acesta din urmă să mai efectueze o centrare impecabilă (min. 89) fructificată de Lewandowski. Arturo Vidal (min. 66) a expediat balonul în transversală. Bayern s-a bucurat enorm la golul victoriei, probând o determinare realmente notabilă. Alte rezultate: Hertha Berlin – Werder Bremen 1-1, Schalke – SV Darmstadt 1-1; Koln – Wolfsburg 1-1; Hanovra – Leverkusen 0-1; Hamburg – Stuttgard 3-2; Eintracht – Augsburg 1-1.