Doar 189 de voturi „pentru”, din cele 212 voturi exprimate, în condiţiile în care pragul pentru investirea guvernului era de 233 de voturi. Au fost prezenţi 287 de parlamentari din totalul de 464, o prezenţă de-a dreptul jenantă. În urma acestui rezultat guvernul Veştea nu a fost investit. Preşedintele Nicuşor Dan va trebui să desemneze acum, un nou candidat pentru funcţia de prim-ministru, după consultările cu partidele politice care încep astăzi. Paradoxal, potrivit surselor Mediafax, o parte din parlamentarii liberali, care îl susţineau pe Adrian Veştea, nu ar fi votat guvernul. PNL, USR, UDMR şi AUR nu au participat la vot. Kelemen Hunor, liderul UDMR l-a felicitat pe George Simion pentru… şah-mat-ul dat. Într-o zi, deloc îndepărtată, Kelemen Hunor va cunoaşte şi el însuşi… şah-mat-ul dat de alţii. A fost o vreme, e mult de atunci, când un prim-ministru în funcţie, cu vorbe puţine, Theodor Stolojan, făcea cu emotivitate parohială o afirmaţie care merita încrustată undeva la vedere. „Sunt lucruri cu care nu se glumeşte în ţara asta”. Aşa se gândea atunci, la scurtă vreme după ce ne despărţisem de ceea ce bine ştim. Întrebarea care s-ar putea pune astăzi este exact reciproca celei de acum 30 de ani. Gigi Becali, deputat AUR, conform Digi24, după ce guvernul Veştea a picat, a dezvăluit ce dialog purtase cu Sorin Grindeanu, care la rândul său avusese o discuţie cu George Simion privind susţinerea Executivului. Şi George Simion spusese –fără a afişa triumfalisme stranii- că votează guvernul. Avem de la o vreme un geniu al derizoriului. Nimic nu e destul de dramatic pentru a scăpa de bagatelizare.















