Premier League: Liverpool victorie în dureri, dar preţioasă

0
400

În etapa a 32-a din Premier League Liverpool a trecut 3-2 de Nottingham Forest care în partida tur se impusese (1-0) prin golul lui Taiwo Awonuji. Jurgen Klopp a trimis în teren aceeaşi echipă care câştigase (6-1) cu Leeds în etapa precedentă. Pe Anfield jocul a fost dominat de Liverpool care a irosit în prima repriză bune oportunităţi prin Cody Gakpo (min. 30) când Neko Williams a salvat de pe linia porţii şi Diogo Jota (min. 39) la o centrare a lui Alexander Arnold. Repriza secundă a fost altceva. Diogo Jota (min. 47, 50) şi M. Salah (min. 70) au marcat, dar Neko Williams, fostul jucător al lui Liverpool (min. 51) şi Gibbs Morgan White (min. 67) au ţinut partida în maxim suspans. Ambii portari Alisson şi Navas au avut intervenţii salutare. Liverpool revine la 6 puncte de locul 4, iar Nottingham Forest rămâne în zona roşie. Alte rezultate: Arsenal – Southampton 3-3, Fulham – Leeds 2-1, Brentford – Aston Villa 1-1, Crystal Palace – Everton 0-0, Leicester – Wolverhampton 2-1. În semifinalele Cupei Angliei: Manchester City – Sheffield (D2) 3-0 iar astăzi se dispută partida Brighton – Manchester United.