Premier League: Final nebun de campionat!

0
361

Într-o partidă contând pentru etapa a XXXV-a de campionat, aseară, pe „Stanford Bridge” (40.462 spectatori) Chelsea şi Burnley au încheiat indecis (2-2) prin golurile realizate de N. Kante (min. 12), G. Higuain (min. 14), respectiv J. Hendrick (min. 8) şi A. Barnes (min. 24). Aşadar, patru goluri înscrise în primele 25 de minute de joc. În minutele de prelungire ale partidei, antrenorul lui Chelsea, Mauricio Sarri, a fost trimis în tribune. La 28 octombrie 2018, în partida tur, Chelsea – calificată în semifinalele Cupei Europei – , câştiga cu 4-0. În lupta pentru locul 3 Chelsea putea profita de înfrângerile lui Tottenham, Arsenal şi Manchester United, toate în cursă pentru un loc pe podium. În clasament: Liverpool 88 p, Manchester City 86 p – un meci mai puţin – , Tottenham 67 p – un meci mai puţin – , Chelsea 67 p, Arsenal 66 p, Manchester United 64 p. Astăzi, – restanţă etapa 33 -, se dispută partida Tottenham – Brighton. Iar mâine – restanţă etapa 31 – se dispută partidele Manchester United – Manchester City, Wolverhampton – Arsenal şi Watford – Southampton.