Craiova a învins Constanţa, la baschet

0
511

Baschetbaliştii de la SCMU Craiova şi-au concretizat avantajul terenului propriu, câştigând disputa cu Athletic Constanţa, din Grupa 1-10 a Ligii Naţionale, scor 89-79, pe sferturi: 23-22, 20-24, 23-9, 23-24. Aşadar, deşi şi-au adjudecat un singur parţial, cel după pauza mare, gazdele au făcut-o la o diferenţă clară, care le-a asigurat victoria. A fost meciul de debut pentru Deondre Parks, care a jucat 5 minute, în care a ratat două aruncări şi a oferit 4 pase decisive. Meciul s-a disputat în anonimat, numai câteva zeci de spectatori venind să vadă prestaţia echipei lui Vitaly Stepanovski. În ciuda unui parcurs remarcabil în acest sezon, în toate cele 3 competiţii la care a participat, echipa de baschet a Craiovei a fost ignorată de public, ca, de altfel, şi restul echipelor de sală ale SCMU.

Au jucat pentru SCMU Craiova: Palmi 28 de puncte, Nikolic 19, Blaj Voinescu 14, Mijovic 13, Edwards 12, Ţîbîrnă 2, Hopkins 1, Parks, Coconea. În urma acestui succes, SCMU Craiova este pe locul 5, cu 20 de puncte, iar în runda următoare va evolua tot în Sala Polivalentă, contra formaţiei SCM OHMA MozzartBet Timişoara, pe 3 aprilie, de la ora 19.