Joi se trag la sorţi semifinalele Cupei României

0
392

Casa Fotbalului găzduieşte joi, de la ora 11.45, tragerea la sorţi a semifinalelor Cupei României. Deţinătoarea trofeului, Universitatea Craiova, va fi introdusă în aceeaşi urnă cu celelalte trei formaţii calificate în această fază, Sepsi Sfântu Gheorghe, FC Argeş şi FC Voluntari. Jocurile din cadrul semifinalelor Cupei României vor avea loc în perioada 19-21 aprilie, turul, respectiv 10-12 mai, returul.

Jocurile din cadrul semifinalelor se desfăşoară în sistem tur-retur, prima echipă extrasă fiind organizatoare a jocului tur. Ca urmare a abrogării principiului avantajului golului marcat în deplasare la jocurile eliminatorii disputate în dublă manşă, în situaţia în care, după disputarea celor două jocuri, egalitatea se menţine, jocul retur se va prelungi cu două reprize a câte 15 minute. În cazul în care egalitatea se menţine şi după reprizele de prelungire, echipa câştigătoare va fi desemnată în urma executării loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.