Cupa Africii: Calificare norocoasă pentru Egipt

0
164

Fără Mo Salah, accidentat şi aflat în recuperare la Liverpool, naţionala Egiptului s-a calificat dramatic în optimile Cupei Africii. Conduşi la pauză cu 1-0 de Capul Verde, formaţie deja calificată, gol Gilson Tavares, “Faraonii” au egalat prin Trezeguet şi au punctat apoi prin Mostafa Mohamed, în minutul 90+3, gol care însemna calificare pentru Egipt. Numai că  “Rechinii Albaştri” au egalat, scor 2-2, prin Bryan Silva Teixeira în minutul 90+9. Totuşi, Egipt merge mai departe cu 3 puncte, de pe locul 2, fiindcă Ghana s-a autosabotat în celălalt meci din grupa B. “Stelele negre” conduceau cu 2-0 în minutul 90, prin cele două penalty-uri transformate de Jordan Ayew, şi aveau 4 puncte, dar în prelungiri mozambicanii au egalat prin Geny Catamo (90+1) şi Reinildo Mandava (90+4) iar Ghana are nevoie de un miracol pentru a se califica în optimi de pe locul 3, având numai 2 puncte.

Pentru calificare tremură şi gazda competiţiei, Coasta de Fildeş, spulberată în meciul decisiv de naţionala Guineei Ecuatoriale, scor 4-0. Cu jucătorul Universităţii Craiova, Basilio Ndong, integralist, “Elefanţii Naţionali” au punctat prin: Nsue (42, 75), Ganet (73) şi Buyla (88) şi au câştigat grupa A, cu 7 puncte. De pe locul 2 s-a calificat Nigeria, tot cu 7 puncte, “Supervulturii” câştigând cu 1-0 meciul cu Guineea Bissau, datorită unui autogol. Pe locul 3 este Coasta de Fildeş, cu 3 puncte, iar pe 4, Guineea Bissau, 0 puncte.

Rezultatele zilei la Cupa Africii: Grupa A: Guineea Ecuatorială – Coasta de Fildeș 4-0, Guinea-Bissau – Nigeria 0-1. Grupa B: Capul Verde – Egipt 2-2, Ghana – Mozambic 2-2.
Programul de azi: Grupa C (ora 19): Gambia – Camerun şi Guineea – Senegal, Grupa D (ora 22): Mauritania – Algeria, Burkina Faso – Angola.