Euro handbal (M): Surpriză mare la Budapesta

0
372

Franţa, campioană olimpică, după 4 victorii consecutive, în care a făcut demonstraţii de virtuozitate tehnică, a cedat în faţa Islandei (21-29), la capătul unei partide în care a fost în permanenţă condusă. La pauză scorul era de 17-10 pentru islandezi. Cu antrenorul Guillaume Gille, izolat, conteminat de Covid, ca şi jucătorii Karl Konan şi Kentin Mahe, posibil şi Ludovic Fabregas (test PCR negativ dar cu simptome de gripă), Franţa a suferit prima înfrângere categorică, la acest turneu, la o diferenţă de 8 goluri. Cel mai bun portar de la Jocurile Olimpice 2020, Vincent Gerard (doar 5 intervenţii din 21 de aruncări, procentaj 24%), a cedat locul la pauză lui Wesley Pardin, nici el mai inspirat. Islandezii au avut în Omar Magnusson (10 goluri), Kristjanson (9 goluri) şi portarul Victor Hallgrimson (21 de ani) –omul meciului-, cu 15 intervenţii, cei mai buni jucători. Şi islandezii au avut efectivul diminuat (8 jucători pozitivi), prin absenţa starului Aron Palmarson şi a portarului titular Bjorgvin Gustavson. Este cea mai grea înfrângere din istoria participării la un Euro, a echipei Franţei, care complică teribil calificarea în semifinalele competiţiei. Alte rezultate în grupa I: Muntenegru – Olanda 30-34, Danemarca – Croaţia 27-25. Clasamentul grupei: Danemarca 6p, Islanda 4p, Franţa 4p, Olanda 2p, Muntenegru 2p, Croaţia 0. În grupa a doua sunt programate astăzi partidele Polonia – Rusia, Germania – Suedia, Spania – Norvegia. În etapa anterioară s-au înregistrat rezultatele: Rusia – Spania 25-26 (ruşii au ratat o lovitură de la 7 metri în ultima secundă de joc), Polonia – Suedia 18-28, Germania – Norvegia 23-28. Clasament: Spania 6p, Norvegia 4p, Suedia 4p, Germania 2p, Rusia 2p, Polonia 0p.