Open Australia: Karoline Pliskova o elimină pe Serena Williams

0
316

Condusă cu 5-1 şi 40-30 în cel de-al treilea set decisiv, cehoaica  Karoline Pliskova (locul 7 WTA) a salvat patru mingi de meci pentru a egala şi apoi a o învinge în sferturile de finală ale Open Australia pe Serena Williams (6-4, 4-6, 7-5). În semifinalele competiţiei, unde accede pentru prima dată la Melbourne, Karoline Pliskova o va întâlni pe japoneza Naomi Osaka (27 ani, nr. 4 WTA), învingătoare la US Open, care a trecut de Elina Svitolina (6-4, 6-1). Serena Williams a susţinut cel de-al 50-lea sfert de finală într-un turneu major, dar a avut în faţă o stâncă tare, laureta Roland Garros 2016 şi Wimbledon, care trecuse de Garbine Muguruza (6-3, 6-1). În caz de victorie la Melbourne, Karoline Pliskova poate deveni nr. unu mondial.