Cupa Africii pe Naţiuni / „Gloanţele de cupru” nu au răpus „Antilopele Walya”

0
269

Încă două egaluri a adus ziua a treia a Cupei Africii, meciurile Etiopia – Zambia şi Burkina Faso – Nigeria terminându-se 1-1. Revenită în Cupa Africii după 31 de ani de absenţă, naţionala Etiopiei a avut un debut notabil pe terenul cel mai prost de la competiţia din Africa de Sud, cel de pe „Mbombela Stadium” din Nelspruit. „Antilopele Walya” au dominat campioana en-titre, Zambia, şi au avut un penalty în minutul 24, însă percutantul Saladin (foto) a ratat şansa pe care tot el şi-o crease. Etiopienii, susţinuţi frenetic de 5.000 de fani, au rămas însă în 10 jucători, după ce portarul Tesew a fost eliminat ăn urma unui fault dur în afara careului asupra lui Lungu. Ghinionul i-a însoţit în continuare pe băieţii lui Sewnet Bishaw, care s-au văzut conduşi chiar înainte de pauză, după reuşita lui Mbesuma. Numai că zambienii sunt departe de evoluţia de anul trecut care le-a adus trofeul, iar Girma avea să aducă egalarea în inferioritate numerică pentru Etiopia. Finalul a fost încins, iar Herve Renard, „echipat” în cămaşa albă slim care i-a adus noroc acum un an, a trimis în teren toate rezervele ofensive, inclusiv Mayuka şi Mulenga, însă cea mai mare şansă de a tranşa disputa au avut-o tot „Antilopele Walya”, cărora li s-a refuzat un al doilea penalty în ultimul minut, la un henţ în careul zambian. Al doilea meci al zilei de luni avea să consemneze cel de-al 5-lea egal din primele 6 meciuri, între două ţări din aceeaşi zonă a continentului, Burkina Faso şi Nigeria. Atacantul lui Spartak Moscova, Emenike, a deschis scorul în minutul 23, după o pasă ingenioasă a coechipierului din atac, Ideye de la Dinamo Kiev. Cel mai bun jucător din Burkina Faso, extrema lui Rennes, Pitroipa, l-a scos din joc pe stoperul Ambrose, provocând cele două galbene, iar „Armăsarii” au jucat ultimul sfert de oră în superioritate numerică. Ultima fază a jocului a adus egalarea, atacantul lui Lorient, Alain Traore, fiind decisiv în careul advers.