Cupa Africii pe Naţiuni – Zambia a produs surpriza, învingând Senegalul

0
297

Naţionala Zambiei a produs prima supriză la Cupa Africii pe naţiuni, trecând de Senegal cu 2-1 într-un meci din cadrul grupei A. Mayuka (12, foto) şi Kalaba (20) i-au luat prin suprindere pe „Leii din Teranga”, care nu au reuşit decât să reducă din handicap cu un sfert de oră înainte de final. Cu un atac de vis, format din Demba Ba, Moussa Sow şi Mamadou Niang, senegalezii au înscris prin Dame N’Doye, atacantul lui FC Copenhaga şi fratele excentricului Ligii I, Ousmane N’Doye. În partida de deschidere a actualei ediţii a Cupei Africii, una dintre gazde, naţionala Guineei Ecuatoriale, a învins selecţionata Libiei, scor 1-0, printr-un gol marcat în minutul 87 de Balboa Osa. „Nzalang Nacional” a obţinut astfel 3 puncte în grupa A, fiind la egalitate cu Zambia. Aseară s-au disputat jocurile primei etape a grupei B, Coasta de Fildeş – Sudan şi Burkina Faso – Angola, iar astăzi sunt programate partide din grupa C, în capitala Gabonului, Libreville: Gabon – Niger (ora 18, în direct la Eurosport 1) şi derby-ul Maghrebului, Maroc – Tunisia (ora 21, în direct la Eurosport 1).