Handbalistele Craiovei au câştigat la Cisnădie

0
427

Echipa feminină de handbal a Craiovei a reuşit să producă surpriza etapei a 10-a a Ligii Florilor, impunându-se în partida din deplasare cu Măgura Cisnădie, scor 28-27 (18-11). Deşi parcurgea o perioadă nefastă, aşa cum se întâmplă des în ultimii ani, formaţia antrenată de Bogdan Burcea a avut o tresărire de orgoliu şi a adus toate punctele din Ardeal. SCM Craiova a condus din primul şi până în ultimul minut, chiar şi la diferenţă de 8 goluri, dar gazdele s-au apropiat la o singură lungime, cu cinci minute înainte de final, dar n-au depăşit această limită. Katerina Krpez Slezak a fost de neoprit, marcând 17 dintre golurile echipei din Bănie.

Au jucat pentru SCM Craiova: Curmenţ, Sousa, Şuşnea (portari), Krpez Slezak 17 goluri, Samira Rocha 4, Bak 2, Ţicu 2, Ruth Joao 1, Şelaru 1,  Andrei 1, Cace, Rodriguez, Vâlcan, Jipa.

După zece etape, SCM Craiova este pe locul 8, cu 12 puncte, iar în runda următoare întâlneşte HC Zalău, în Sala Polivalentă, cel mai probabil joi, 29 decembrie.