Meci nebun la Sevilla, în Champions League

0
303

Liverpool a retrăit, la Sevilla, finala Champions League de la Istanbul din 2005, dar de această dată în sens invers. Acum 12 ani, cormoranii au revenit de la 0-3 cu Milan şi au câştigat la penalty-uri, iar de această dată Sevilla a egalat în prelungirile jocului de pe Pizjuan, după ce era condusă cu 3-0 la pauză. În ultima etapă, Liverpool joacă acasă cu Spartak, iar Sevilla, în deplasare cu Maribor. Dacă Liverpool bate, se păstrează clasamentul actual. Dacă Liverpool pierde cu ruşii şi Sevilla face cel puţin un egal în Slovenia, atunci echipa lui Klopp va termina pe locul 3.

Napoli s-a răzbunat pe Şahtior pentru eşecul din tur, dar, pentru a se califica în optimi, liderul din Serie A are nevoie să bată la Rotterdam, iar City, care nu a mai fost prea motivată nici în seara aceasta, să se impună în Ucraina.

Beşiktaş a câştigat grupa G, iar Leipzig şi Porto sunt la egalitate înainte de ultima etapă, în care Porto joacă cu Monaco, iar Leipizig cu Beşiktaş. Lusitanii au avantajul meciurilor directe.

Grupa E:
Spartak Moscova — NK Maribor 1-1
Au marcat: Ze Luis 82 / Jasmin Mesanovic 90+2.

Sevilla — Liverpool 3-3
Au marcat: Wissam Ben Yedder 51, 60 — penalty, Guido Pizarro 90+2 / Roberto Firmino 2, 30, Sadio Mane 22.

Clasament: 1. Liverpool 9p, 2. Sevilla 8p, 3. Spartak 6p, 4. Maribor 2p.

În ultima etapă: Liverpool – Spartak, Maribor – Sevilla.

Grupa F:
Manchester City — Feyenoord 1-0
A marcat: Raheem Sterling 88.

SSC Napoli — Șahtior Doneţk 3-0
Au marcat: Lorenzo Insigne 56, Piotr Zielinski 81, Dries Mertens 83.

Clasament: 1. City 15p, 2. Şahtior 9p, 3. Napoli 6p, 4. Feyenoord 0p.

Grupa G:
Beşiktaş Istanbul — FC Porto 1-1
Au marcat: Anderson Talisca 41 / Felipe 29.

AS Monaco — RB Leipzig 1-4
Au marcat: Radamel Falcao 43 / Jemerson (autogol) 6, Timo Werner 9, 34 — penalty, Naby Keita 45.

Clasament: 1. Beşiktaş 11p, 2. Porto 7p, 3. Leipzig 7p, 4. Monaco 2p.

Grupa H:
APOEL Nicosia — Real Madrid 0-6
Au marcat: Luka Modric 23, Karim Benzema 39, 45, Nacho Fernandez 41, Cristiano Ronaldo 49, 54.

Borussia Dortmund — Tottenham Hotspur 1-2
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 31 /Harry Kane 49, Heung-Min Son 76.

Clasament: 1. Tottenham 13p, 2. Real 10p, 3. Dortmund 2p, 4. Apoel 2p.