Şahtior – calificare meritată, victorie controversată

0
402

Şahtior Doneţk a câştigat în stil de mare echipă în Danemarca şi s-a calificat, întrucât Chelsea nu o mai poate depăşi în caz de egalitate de puncte, după dubla directă avantajoasă pentru echipa lui Mircea Lucescu. Succesul lui Şahtior a suscitat însă şi discuţii. În minutul 26, la 1-0 pentru gazde, arbitrul oprise jocul pe atacul gazdelor şi i-a făcut semn lui Willian să returneze mingea adversarilor. Brazilianul s-a conformat, degajând spre careul advers, dar Luiz Adriano a sprintat a furat balonul, a driblat portarul şi a egalat spre stupefacţia generală. La iniţiativa căpitanului Srna, Şahtior s-au dat la o parte imediat pentru ca gazdele să marcheze, dar Stepanenko n-a înţeles, acesta blocându-şi adversarul. Totuşi, peste câteva minute Şahtior a înlesnit golul advers, restabilindu-se avantajul corect. Numai că Luiz Adriano a mai marcat de două ori şi când a avut opoziţie, iar Şahtior este în optimi, având nevoie de un egal în ultima rundă pentru a câştiga o grupă foarte dificilă.