Primul eşec pentru Man United în campionat

0
484

Manchester United a înregistrat prima înfrângere din acest sezon în Premier League, fiind învinsă în deplasare de nou-promovata Huddersfield cu 2-1.  Australianul Aaron Mooy a deschis scorul în minutul 28, iar peste cinci minute belgianul Laurent Depoitre l-a majorat. Marcus Rashford a redus diferenţa cu un sfert de oră înainte de final.  Huddersfield a reuşit prima sa victorie asupra lui Manchester United din 1952 şi până acum.

De pasul greşit al echipei lui Mourinho a profitat concitadina Man City, care a trecut cu 3-0 de Burnely, goluri: Aguero, Sane şi Otamendi. Chelsea a trecut şi ea de Watford, cu dubla lui Batshuay şi reuşitele lui Azpilicueta şi Pedro.

Duminică, două dueluri tari Londra – Liverpool: Everton – Arsenal şi Tottenham – Liverpool.

Southampton — West Bromwich 1-0

Clasament: 1. Manchester City 25 de puncte, 2. Manchester United 20 puncte, 3. Tottenham — 17 puncte (un joc mai puţin), Chelsea — 16 puncte.