Extrem de nepopular, premierul britanic Keir Starmer, aflat sub teribilă presiune şi din ce în ce mai izolat, de la victoria rivalului său laburist Andy Burnham, primarul oraşului Greath Manchester, a anunţat că demisionează. Andy Burnham supranumit „Regele Nordului” urmează să fie investit oficial ca membru al Parlamentului la Westminster. Pas crucial pentru a aspira la conducere Partidului Laburist şi apoi al guvernului. Keir Starmer rămâne în funcţie până ce succesorul său va deveni noul lider al Partidului Laburist. Prin plecarea lui Keir Starmer, Regatul Unit ajunge la al 7-lea prim-ministru… în 10 ani. Duminică, Donald Trump a considerat oportună decizia liderului laburist urându-i „tot binele din lume”. Keir Starmer a făcut nu puţine greşeli majore, cum ar fi numirea lui Peter Mandelson ca ambasador la Washington ca după 9 luni să fie demis, pe motivul prieteniei sale… cu Jeffrey Epstein. La începutul lunii mai laburiştii au înregistrat o înfrângere zdrobitoare la alegerile locale în faţa Reform UK, partid anti-imigraţie al lui Nigel Farage. Andy Burnham (56 de ani) a câştigat circumscripţia Makerfield din nordul Angliei cu 54,8%, faţă de 34,5% candidatul Reform UK. Este considerat unul din cei mai populari politicieni din Marea Britanie.















