CM 2018: Argentina, umilită

0
339

Argentina a fost pusă în genunchi (0-3), la Nijni Novgorod, de Croația. O înfrângere grea, anunțată, într-un fel, prin ultimele evoluții ale „albii-celeștilor”, care, în două partide, la actuala ediție a CM, au încasat tot atâtea goluri câte au primit în șapte meciuri ale ediției anterioare (patru), când au ajuns în finală. Lionel Messi, care șutase de 11 ori la poartă, în partida cu Islanda, nu a avut aseară, până în minutul 88, decât un singur șut, iar Sergio Aquero, de la Manchester City, cât timp s-a aflat în teren, a atins balonul de 16 ori, în 54 de minute. Angel Di Maria a fost lăsat pe bancă. În timp ce Diego Maradona își rodea unghiile în tribune, la gafa incredibilă a portarului Dilly Caballero (36 de ani), cu doar trei selecții, rezervă la Chelsea, preferat lui Sergio Romero, Lionel Messi nu a fost nici un moment periculos. Croații s-au dovedit în bună dispoziție de joc, beneficiind din plin de aportul tandemului Luca Modric – Ivan Rakitic, ambii mijlocași de clasă mondială. Presa argentiniană (Clarin, La Nation) nu vorbește decât de „o catastrofă”. Cu numai un punct în grupa D, înaintea partidei de astăzi, Nigeria – Islanda, Argentina se află foarte aproape de o eliminare prematură. Și, la 30 de ani, Lionel Messi s-ar putea afla la ultimul său campionat mondial. Argentina a fost aseară în genunchi.