Brazilia câştigă în prelungiri cu Costa Rica

0
344

În minutele de prelungire a marcat Brazilia golurile victoriei cu Costa Rica, la Sankt Petersburg. În startul timpului adiţional, Firmino a recentrat cu capul, Gabriel Jesus a încercat să preia, dar, de fapt i-a aşezat mingea lui Coutinho pentru o reluare din 6 metri. Jucătorul Barcelonei a marcat astfel primele două goluri ale naţionalei Cariocas la Mondialul din Rusia, după reuşita din acel 1-1 cu Elveţia. Înainte de fluierul final, Douglas Costa l-a servit pe Neymar, care a înscris în poarta goală.

Brazilia a schimbat doar fundaşul dreapta faţă de jocul precedent, Danilo fiind accidentat, dar nu a reuşit să-şi aducă liniştea mai devreme, chiar dacă şi-a dominat oponenta. Cu 10 minute înainte de finalul jocului, arbitrul olandez Kuipers a dictat penalty pentru un fault la Neymar, dar şi-a schimbat decizia după VAR, constatând că decarul brazilian a căzut foarte uşor, nefiind fault.

În grupă, înaintea celuilalt meci, Serbia – Elveţia, Brazilia are 4 puncte, Serbia are 3, Elveţia, 1, iar Costa Rica, niciunul.

Brazilia – Costa Rica 2-0 (Coutinho 90+1, Neymar 90+6)

• Brazilia: Alisson – Fagner, Silva, Miranda, Marcelo – Paulinho (Firmino 68), Casemiro, Coutinho – Willian (D. Costa 46), Gabriel Jesus (90+3 Fernandinho), Neymar. Antrenor: Tite.
  • Costa Rica: Navas – Duarte, Gonzalez, Acosta – Gamboa (75 Calvo), Borges, Guzman David, Oviedo – Ruiz, Venegas, Urena (Bolanos 54). Antrenor: Carlos Ramirez.